Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu, któremu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. To właśnie od niego zależy bowiem bezpieczeństwo nasze, pasażerów i innych użytkowników dróg. Sprawne „hamulce” to podstawa do bezpiecznego poruszania się po ulicach, autostradach i wszystkich innych drogach. Warto więc zawczasu zadbać o ten element, szczególnie o klocki, które są częścią układu podatną na najszybszą eksploatację.
Klocki hamulcowe to element, który zużywa się w sposób naturalny i podlega regularnej wymianie. Wchodzą one w skład układu hamulców tarczowych, które są montowane zarówno przodu, jak i z tyłu samochodu. Innym rozwiązaniem układu hamulcowego montowanego na tylnej osi auta jest system „bębnowy”. „Hamulce tarcze” w przeciwieństwie do „hamulców bębnowych” zapewniają znacznie lepszą efektywność hamowania oraz skuteczniej odprowadzają ciepło. Niestety w obu układach zużywają się elementy, a częścią która eksploatuje się najszybciej w układzie tarczowym są klocki hamulcowe. Jak często należy je zmieniać?
Wszystko zależy od wielu czynników np. od temperamentu kierowcy, czyli stylu jazdy, warunków w których eksploatujemy pojazd, stanu zużycia pozostałych elementów układu hamulcowego i jeszcze wielu innych. Przy spokojnej jeździe po mieście klocki hamulcowe powinny wystarczyć na co najmniej 30-50 tysięcy km. W przypadku dynamicznej jazdy miejskiej zazwyczaj podlegają one wymianie już po przejechaniu 10-20 tysięcy km. Z kolei spokojna jazda po trasie wymusza montaż nowych klocków po przejechaniu około 50-80 tysięcy km, a dynamiczna jazda poza miastem maksymalnie po 50 tysiącach km. Wszystko to oczywiście teoria, sam układ hamulcowy wysyła bowiem czytelne sygnały, kiedy należy wymienić w nim klocki.
W samochodach spotykamy elektroniczne i mechaniczne systemy informujące o zużyciu klocków hamulcowych. W elektronicznych za sygnalizowanie odpowiada czujnik zużycia klocka hamulcowego. To za jego pośrednictwem na pulpicie informacyjnym kontrolka sygnalizuje nam zużycie klocka hamulcowego. Natomiast mechaniczny systemem opiera się na akustycznym czujniku zużycia, który to za pośrednictwem charakterystycznych dźwięków dochodzących z układu hamulcowego informuje użytkownika pojazdu o „kończących” okładzinach. Jeśli natomiast pojazd nie posiada mechanizmów informujących o kończących się klockach hamulcowych i nie będziemy kontrolować stanu naszego układu hamulcowego, to o wymianie klocków hamulcowych dowiemy się w momencie, kiedy zaczną do nas docierać niepokojące dźwięki metaliczne z układu hamulcowego. Będzie to tarcie płytki nośnej klocka o tarczę hamulcową, co jest już stanem zagrażającym naszemu bezpieczeństwu.
Gdy po weryfikacji auta okazuje się, że do wymiany mamy klocki hamulcowe i musimy dokonać wyboru, jakie klocki założyć, podczas podejmowania decyzji nie powinniśmy kierować się tylko ceną. Powinniśmy również wziąć pod uwagę jakie normy i kryteria techniczno-eksploatacyjne spełniają dane klocki. Gdy nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, możemy o pomoc w wyborze poprosić fachowca z warsztatu lub sprzedawcę w hurtowni, oni na pewno pomogą nam wybrać odpowiednie klocki hamulcowe do naszych czterech kółek.
Wymieniając klocki hamulcowe należy również przyjrzeć się bliżej tarczom, ponieważ one także zużywają się wraz z eksploatacją samochodu. Zakłada się, że tarcze powinny być wymieniane przy co drugiej wymianie klocków. Pracują one w bardzo trudnych warunkach, przy temperaturze dochodzącej do 600° Celsjusza, narażone są na ciągłe przeciążenia mechaniczne i nagłe zmiany warunków jazdy. Warto zadbać więc również o to, aby i one były w odpowiednim stanie, żeby każda nasza podróż miała bezpieczny finał.
Powierz swoje auto profesjonalistom, którzy zadbają o bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.
#pomagamypomagać #bezpiecznywarsztat