O walorach Isuzu L35, wykorzystywanym w codziennej pracy przez firmę Lekaro, rozmawiamy z jej właścicielem Robertem Zagórskim.
Jacek Żytnicki: Czym jest Lekaro i jaki jest zakres działalności firmy?
Robert Zagórski: Lekaro to polska, rodzinna firma założoną przez Jolantę i Jerzego Zagórskich w 1991 r. Zajmujemy się gospodarką odpadami, tj. ich odbiorem i zagospodarowaniem z terenu aglomeracji warszawskiej. Posiadamy około 200 specjalistycznych pojazdów do odbioru odpadów oraz jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w Polsce.
W jakich dzielnicach Warszawy można spotkać Państwa pojazdy?
Aktualnie nasze śmieciarki można spotkać na terenie Pragi Północ, Pragi Południe, Wawra, Rembertowa i Wesołej, skąd odbieramy odpady bezpośrednio od mieszkańców na mocy umowy zawartej z miastem. Jakkolwiek zagospodarowujemy odpady również z innych dzielnic, tj. Białołęki i Targówka. Oprócz tego obsługujemy cztery gminy sąsiadujące z Warszawą.
Jak wygląda proces zagospodarowania odpadów?
Zagospodarowanie odpadów w Polsce w ostatnim czasie znacznie unowocześniono. Ręczne sortownie zastąpiono nowoczesnymi zautomatyzowanymi instalacjami, w których poszczególne surowce wtórne sortują lasery i optoseparatory, tak by ograniczyć ilość odpadów składowanych na składowiskach, a zmaksymalizować recykling. Taki właśnie zakład posiadamy w swoich zasobach. Jakkolwiek sam proces zagospodarowania odpadów zależy od ich rodzaju. I tak odpady komunalne odebrane od mieszkańców trafiają do nowoczesnej sortowni, gdzie wysortowuje się z nich papier, plastik, szkło i metale. Odpady zielone i BIO trafiają do kompostowni, gdzie przetwarza się je na nawóz. Odpady budowlane trafiają na jeszcze inną linię, gdzie wysortowuje się z nich metale, czysty gruz, plastiki i kartony. Z kolei odpady wielkogabarytowe przetwarza się na linii wysortowującej drewno i metale. Odpady nienadające się do recyklingu, rozdrabnia się na małe płatki, tworząc z nich paliwo alternatywne tzw. RDF, które wykorzystywane jest zamiast węgla w cementowniach.
Czy w przyszłości planują Państwo odbiór śmieci także z innych dzielnic Warszawy?
Aktualne umowy obowiązują jeszcze przez dwa lata. Aktualnie w gospodarce odpadami bardzo dużo się zmienia, zwłaszcza jeśli chodzi o regulacje i przepisy prawa, dlatego ciężko estymować co będzie za 2 lub 3 lata. Jednak jako rozwijająca się firma, planujemy dalszy rozwój.
Jakie auta wchodzą w skład floty Lekaro?
Bazujemy na trzech markach pojazdów: Scanii, Mercedesie oraz w zakresie lekkich pojazdów ciężarowych na Isuzu.
Czym przekonuje Isuzu?
W segmencie aut, o którym mówimy występują dwie wiodące marki na naszym rynku – Iveco i Isuzu. Japońskie auto zbudowane jest na ramie, ma nieco inną ramę niż choćby Mercedes, dlatego swobodnie można zabudowywać je różnego rodzaju urządzeniami. Jest samochodem twardszym, doskonale przystosowanym do naszych warunków geograficznych i pogodowych. Śmiało można stwierdzić, że jest pojazdem sprawującym się lepiej niż Iveco – jest krótszy z przodu, a więc nie zachodzi na zakrętach, zdecydowanie łatwiej manewruje się nim w ciasnych uliczkach. Ogólnie jest samochodem, który ma znacznie mniej mankamentów niż Iveco. Może jest nieco mniej komfortowy dla kierowcy, natomiast jeśli chodzi o walory czysto użytkowe jest samochodem zdecydowanie lepszym.
Gdzie zaopatrują się Państwo w pojazdy Isuzu?
Wszystkie auta tej marki kupujemy u autoryzowanego dealera Isuzu, w Q-Service Truck w Czosnowie.
Jak wygląda proces zabudowy takiego samochodu?
Pojazdy Isuzu odbieramy w biurze dealerskim, a następnie zabudowujemy je we własnym zakresie. Mamy sprawdzone firmy, które współpracują z nami od wielu lat i prowadzą działalność w zakresie zabudowywania aut. Właśnie im przekazujemy samochody z dokładnymi wytycznymi, jakie prace i w jakim zakresie należy przy nich wykonać.
Lekaro to także serwis samochodowy?
Zgadza się, sami serwisujemy samochody, które jeżdżą w nasze firmie, bardzo rzadko zlecamy jakiekolwiek naprawy na zewnątrz. Samodzielnie wykonujemy kompleksowe usługi naszych pojazdów, łącznie z naprawą silników czy skrzyń biegów.
Czy firma planuje w najbliższej przyszłości zakup nowych pojazdów?
W dużej części uzależnione będzie to od wyników kolejnych postępowań przetargowych. Od tego warunkować będziemy ewentualną możliwość dalszej ekspansji i poszerzenia własnej floty.
Czy odbierają też Państwo śmieci z warsztatów samochodowych?
Tak, choć jedynie w zakresie odpadów innych niż niebezpieczne. Staramy się koncentrować uwagę właśnie na takich odpadach, pozostawiając odpady niebezpieczne wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Obecnie weszły w życie przepisy dotyczące bazy o odpadach, co niesie przed wszystkimi wytwórcami odpadów, w tym warsztatami samochodowymi, duże wyzwania.
LEKARO
Wola Ducka 70A, 05-408 Glinianka
tel. (22) 185 52 51
lekaro@lekaro.pl
www.lekaro.pl
Wola Ducka 70A, 05-408 Glinianka
tel. (22) 185 52 51
lekaro@lekaro.pl
www.lekaro.pl