Porysowaną lub pękniętą przednią szybę należy wymienić. Ta operacja wymaga odpowiednich narzędzi, kleju i umiejętności. Stąd też uruchomiliśmy projekt Auto-Szyby, który pozwoli Państwu zaopatrzyć się nie tylko w najlepsze produkty, ale również skorzystać z profesjonalnego szkolenia, mającego na celu rozszerzenie gałęzi oferowanych usług. Przedtem warto jednak posiadać minimum wiedzy na ten temat.
Przednia szyba jest fabrycznie wklejana do nadwozia i stanowi element konstrukcyjny kabiny. Szybę należy wymienić, gdy:
- uszkodzenie ma średnicę większą niż 22 mm lub położone jest w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby,
- uszkodzenie znajduje się w polu widzenia kierowcy lub kamery (jeśli jest w pojeździe),
- uszkodzenie postępuje od krawędzi szyby,
- szyba jest porysowana lub zmatowiona w wyniku pracy wycieraczek ze zbyt małą ilością płynu myjącego lub zdrapywania lodu za pomocą skrobaczki.
Musimy przede wszystkim wiedzieć, z jakiego powodu trzeba wymieniać szyby w razie uszkodzenia. W opisanych przypadkach nie mają one już swojej pierwotnej wytrzymałości i w razie kolizji poduszki powietrzne (które mają oparcie właśnie na szybach czołowych) mogą nie zadziałać prawidłowo.
Dodatkowo jazda z pękniętą szybą może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policjanta podczas rutynowej kontroli drogowej. A wtedy pojawią się kolejne problemy, które narażą użytkownika na dodatkowe koszty, np. odholowanie auta lawetą.
Spróbujemy Państwu przybliżyć proces wymiany, który wbrew pozorom nie jest trudny i czasochłonny.
Demontaż szyby
Szybę wycina się specjalnym, cienkim drutem lub nicią nylonową. Obecnie nie zaleca się stosowania urządzeń indukcyjnych do rozgrzewania kleju, gdyż rozgrzewanie się lakieru powoduje jego odwarstwienie od blachy. Nowa szyba przyklejana do odwarstwionego od blachy lakieru może po pewnym czasie po prostu wypaść.
Po nabyciu wprawy, wycinanie szyby drutem z pewnością nie pozwoli, uszkodzić lakieru, a często właśnie w przypadkach napraw lakierniczych, gdzie trzeba wcześniej wyciąć szybę - nawet ją „odzyskać w całości”. W tych przypadkach natomiast może okazać się lepsza nylonowa nić, która nadaje się również do wycinania bocznych szyb przyklejanych do gumowej uszczelki. Zestawy do jednoosobowego demontażu i montażu znajdą Państwo w ofercie Inter Cars (Pro-Glass).
Jaki klej jest potrzebny?
W ofercie producentów specjalistycznych środków chemicznych znajdują się kleje jedno- lub dwuskładnikowe do aplikacji na zimno lub na gorąco z różnymi czasami gotowości do jazdy. Wybór kleju ma podstawowe znaczenie dla dobrego połączenia szyby z kabiną. Warto więc zwrócić uwagę na dobór odpowiednich parametrów, takich jak moduł sprężystości, czas gotowości pojazdu do jazdy czy przewodność elektryczną, która ma wpływ na odbiór fal radiowych.
Czas gotowości pojazdu do jazdy określa, po ilu godzinach klej się utwardza. Inter Cars oferuje Państwu kleje firmy Sika (TackDrive 60), które mają już godzinny czas utwardzania, co gwarantuje szybkie wydanie auta klientowi. Dla mniej wymagających można postawić na 3-godzinny bezpodkładowy klej Sika Solo (3h schnięcia), przy użyciu którego wystarczy tylko oczyścić rant karoserii, bez użycia dodatkowej chemii typu activator czy primer. Należy jednak pamiętać, że cała procedura musi być wykonana w określonych temperaturach i przy optymalnej wilgotności.
Aplikacja
Klej nakłada się specjalnym pistoletem (Milwaukee C18 PCG/310C-0B) lub aplikatorem z dyszą. Ważne jest, by wysokość stożka nakładanego kleju wynosiła 3 mm powyższej poszycia dachu, co wymaga niekiedy korekty dyszy.
Podczas wklejania szyby trzeba też zwrócić uwagę na prawidłowe odtłuszczenie powierzchni odpowiednim środkiem chemicznym i przy niektórych klejach właściwy podkład (Sika Primer 207). Zarówno podkład jak i klej powinny pochodzić od jednego producenta, by te środki chemiczne były ze sobą kompatybilne. Jeśli wklejamy szybę do świeżo polakierowanej kabiny, należy odczekać tyle czasu, jaki rekomenduje producent zastosowanego lakieru.
Produkt
Obecnie stosuje się przednie szyby wielowarstwowe o różnych właściwościach. Podstawową jest szyba, w której między dwiema warstwami szkła znajduje się folia PVB (grubość 0,76 mm). Szyby o właściwościach atermicznych czy akustycznych (zmniejszają poziom hałasu) posiadają dodatkową warstwę folii.
Oferta Inter Cars obejmuje najlepsze jakościowo produkty, często wyposażone w różne sensory (deszczu/światła), kamery (ADAS), wyświetlacze ciekłokrystaliczne czy anteny. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej szyby, tu znacząco ułatwi jej typowanie po numerze nadwozia (VIN) i zminimalizuje ryzyko pomyłki.
Oferta
Obecnie szyby dostarczane są do Państwa serwisów specjalistycznym transportem. Nawet, gdy towar zostanie uszkodzony w dostawie - my wysyłamy kolejny, a Państwo nie ponoszą dodatkowych kosztów. Robimy wszystko, aby czuli się Państwo bezpieczni i nie musieli tracić czasu na własny transport szyb.
Jedynym obowiązkiem jest sprawdzić jej stan przy kurierze, który oczywiście poczeka na podpisanie listu przewozowego jak już będziemy pewni czy szyba doszła cała i zdrowa. Szyby zamawiamy za pośrednictwem obsługi najbliższej filii Inter Cars lub dedykowanej do tego infolinii pod nr. tel. 22 714 19 60. Nasi fachowcy dołożą wszelkich starań w odpowiednim wytypowaniu szyby, jak i odpowiedzą na każde Państwa pytania. Pamiętajmy, że zawsze istnieje możliwość zwrotu szyby, w przypadku, gdy np. z jakiegoś powodu Wasz klient nie stawi się na umówioną usługę.
W naszej ofercie znajdą Państwo też niezbędne narzędzia, żele pod sensor, uszczelki i akcesoria potrzebne przy wymianie szyb.