Na początku listopada w Warszawie spotkają się przedstawiciele najważniejszych organizacji i firm związanych z branżą motoryzacyjną, a także branżowi eksperci, politycy oraz środowiska naukowe i akademickie. Kolejna, trzynasta już edycja Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, organizowanego z inicjatywy SDCM, zapowiada się jeszcze ciekawiej i z pewnością zaskoczy różnorodnością poruszanych zagadnień.
z branżą. Poza głównym organizatorem czyli SDCM, będą to m.in. międzynarodowe organizacje branżowe tj. CLEPA* reprezentująca interesy producentów części, FIGIEFA** zajmująca się obroną interesów dystrybutorów, czy też APRA, która działa w tematach gospodarki o obiegu zamkniętym.
a nawet Strefy Ekonomiczne i firmy badawcze jak Frost & Sullivan. Nie zabraknie oczywiście przedstawicieli władz państwowych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowuje własną sesję, która będzie poświęcona najważniejszym sprawom dla przemysłu motoryzacyjnego. Drugiego dnia Kongresu zaplanowano również specjalną debatę interaktywną prowadzoną przez ambasadorów polskich producentów części motoryzacyjnych.
w motoryzacji, jak również reprezentanci środowisk okołobranżowych. Do udziału w zamkniętych sesjach każdy z liderów będzie mógł zaprosić tylko jednego obserwatora. Będą to więc bez wątpienia niezwykle gorące debaty, oczywiście prowadzone w poszukiwaniu kompromisu, ale w formule off the record.
Motoryzacja bardzo potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Dowodem na to jest chociażby to, że nakłady na badania R&D w branży motoryzacyjnej oscylują w okolicach 3 mld złotych. Źródłem wielu innowacji na tym rynku mogłyby, a nawet powinny być, start-upy.
Marcin Małecki z serwisu MamStartup.pl
- przepisy wykonawcze do rozporządzenia dotyczącego homologacji części i komponentów;
- ograniczanie emisji CO2 lecz przy zachowaniu neutralności technologicznej;
- promowanie naturalnego rozwoju elektromobilności, a nie skoku na głęboką wodę;
- kwestia Brexitu i jego wpływu na międzynarodową kooperację w branży;
- dyrektywa 85/374 o odpowiedzialności za produkty wadliwe.
- dostęp do systemów telematycznych pojazdów dla niezależnych operatorów;
- dostęp do informacji RMI oraz danych umożliwiających identyfikacji części;
- cyfryzacja w motoryzacji;
- kwestie związane z Stacjami Kontroli Pojazdów.