Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu

Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu

Opublikowany

W styczniu 2015 roku grupa Jost przejęła firmę Mercedes-Benz TrailerAxleSystems. Ruch ten uczynił Jost jednym z wiodących producentów osi do naczep i przyczep w Europie.

Seria osi DCA (ang. Durable Compact Axle) zawdzięcza swoją nazwę belce osi. Łącząc w sobie wszystkie funkcje osi, tworzy ona kompaktową belkę, która – dzięki innowacyjnej konstrukcji – jest niezwykle wytrzymała i lekka. Oś składa się z wahacza wzdłużnego, belki osi, kołnierza hamulca i czopu osi. Do rodziny DCA należy sześć typów osi o różnym przeznaczeniu.
DCA Weightmaster – jest podstawowym typem tej serii osi. Niska masa – od 381 kg – w zależności od wersji, w połączeniu z wytrzymałością, zastosowaniem mniejszej liczby podzespołów i niewymagającymi konserwacji kompaktowymi łożyskami czyni z niej doskonały produkt do zastosowania w europejskim transporcie. Dzięki modułowej budowie można ją zastosować w niemal wszystkich rodzajach pojazdów ciągnionych od naczep skrzyniowych, poprzez wywrotki, cysterny i silosy. Dostępna dla kół 19.5” i 22.5”.
DCA Megamaster – została zaprojektowana specjalnie do naczep o dużej ładowności i wysokości wewnętrznej 3 m. Oś ta została stworzona dla pojazdów, które wymagają długiego skoku zawieszenia. Mimo niskiego prześwitu, możliwe jest podjechanie pod rampy załadunkowe w celu dokonania załadunku i rozładunku towaru.
DCA Pavemaster – oś ta została wyposażona w zoptymalizowany wspornik miecha zawieszenia i jest przeznaczona przede wszystkim do wywrotek współpracujących z rozściełaczem asfaltu. Spełnia najwyższe normy, aby móc sprostać wymogom związanym z budową dróg. Dzięki nowej konstrukcji zmniejszono masę osi o ok. 12 kg.
DCA Railmaster – jest to konstrukcja stworzona z myślą o transporcie drogowo-kolejowo-morskim. Podczas podnoszenia naczepy skrzyniowej przez dźwig, konwencjonalne miechy pneumatyczne mogą zostać uszkodzone podczas stawiania pojazdu na ziemię. Dlatego miechy pneumatyczne osi DCA Railmaster wyposażono w dwa elementy blokujące, które mogą się rozdzielić podczas podnoszenia bez powietrza i zapewnić optymalne położenie miechów podczas stawiania naczepy na ziemię.
DCA Airmaster – jest to jedyna oś na świecie posiadająca zdolność magazynowania sprężonego powietrza dla hamulców i zawieszenia pneumatycznego w belce osi. Konstrukcja opatentowana. W tym rozwiązaniu nie stosuje się konwencjonalnych zbiorników ze sprężonym powietrzem, dzięki czemu oferuje ona więcej przestrzeni pod naczepą na różnego rodzaju osprzęt (silosy, cysterny), a co za tym idzie pojazd jest lżejszy o ok. 50 kg.
DCA Steermaster – idealny dodatek do osi DCA. Kąt skrętu, wynoszący maksymalnie 21° pozwala na łatwe pokonywanie zakrętów, a niewielka masa konstrukcji umożliwia transport większych ładunków. Ponadto oś ta zmniejsza zużycie opon i paliwa. Tak jak pozostałe osie z serii DCA bazuje na sprawdzonych podzespołach.
Aby sprostać wymogom nowoczesnego transportu, inżynierowie z działu rozwoju JOST cały czas pracują nad unowocześnianiem swoich produktów, a szczególnie nad zmniejszeniem masy komponentów, co jest szczególnie oczekiwane przez firmy transportowe. Rezultatem ich prac jest nowy zacisk hamulcowy DCA-L7, który pozwolił na obniżenie masy osi o ok. 8 kg, bez zmniejszenia skuteczności hamowania i wytrzymałości hamulców w stosunku do dotychczasowych stosowanych hamulców. Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zredukować masę osi, jest nowy wspornik miecha zawieszenia wykonany z kutego aluminium „Weight Optimizer 27”. Pozwala on obniżyć masę osi o 9 kg.
Następnym ważnym etapem dla Grupy JOST było rozpoczęcie produkcji i sprzedaży oryginalnych części zamiennych do osi. Oznacza to, że po raz pierwszy oryginalne części zamienne do osi naczepowych Mercedes-Benz są dostępne u partnerów handlowych oraz serwisowych JOST. Części zamienne do osi naczepowych Mercedes-Benz oraz osi JOST pochodzą z tej samej produkcji seryjnej, co elementy używane do produkcji osi i spełniają te same wysokie wymagania jakościowe, jak standardowe elementy wykorzystywane w osiach.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu_02.jpg

grafika | 2,51 MB

Pobierz
Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu_04.jpg

grafika | 921 KB

Pobierz
Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu.pdf

pdf | 360 KB

Pobierz
Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu_01.jpg

grafika | 305 KB

Pobierz
Rodzaje i typy osi o różnym przeznaczeniu_03.jpg

grafika | 185 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.