Stosowanie nowoczesnych olejów silnikowych a ochrona środowiska
Stosowanie nowoczesnych olejów silnikowych a ochrona środowiska

Stosowanie nowoczesnych olejów silnikowych a ochrona środowiska

Transport drogowy i związana z nim gospodarka paliwowo-smarownicza są istotnymi czynnikami oddziaływania na środowisko. Dlatego producenci i konstruktorzy jednostek napędowych kładą coraz większy nacisk na prawidłowe współdziałanie układów smarowania silników spalinowych z układami oczyszczania spalin oraz z zastosowanym do napędu paliwem.

Coraz wyraźniej podkreśla się fakt, że olej silnikowy jest częścią zamienną, a niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że jedną z najważniejszych. Jego prawidłowy dobór i jakość powinny przyczyniać się do energooszczędności poprzez zmniejszenie zużycia paliwa oraz do zmniejszenia emisji węglowodorów, CO2, tlenków azotu ( NOx) i cząstek stałych (MP). Z powyższymi trendami związana jest także niezawodność jednostek napędowych, co stawia przed producentami olejów smarowych nowe wymagania w stosunku do parametrów jakościowych i eksploatacyjnych nowoczesnych olejów silnikowych.
Ze względu na obowiązujące prawo europejskie i zapisy związane z dopuszczalną emisją spalin (wymagania Euro 5 i Euro 6) przemysł motoryzacyjny jest zmuszony do projektowania jednostek napędowych wyposażonych w systemy oczyszczania spalin. Systemy SCR (selektywna redukcja katalityczna), filtry cząstek stałych DPF, systemy recyrkulacji spalin EGR są aktualnie coraz powszechniejszymi elementami konstrukcyjnymi, ale ich prawidłowa eksploatacja wiąże się z zastosowanie odpowiednich olejów silnikowych.
W ofercie produktowej producenta olejów smarowych, jakim jest Rafineria w Jaśle Sp. z o.o. znajdują się oleje silnikowe spełniające powyżej zasygnalizowane wymagania. Są nimi HERCULES LS 5W30 i HERCULES LS 10W40. Te nowoczesne oleje zostały zaprojektowane w oparciu o technologię „Low SAPS”, czyli technologię olejów niskopopiołowych. Oba produkty spełniają wymagania API CJ-4/CI-4/CH-4/SL, co oznacza, że ich stosowanie zapewnia przedłużaniu trwałości silników, w których zastosowano układ recyrkulacji spalin (EGR) i inne systemy oczyszczania spalin. Zapewnia także optymalną ochronę przed zużyciem elementów związanych z korozją oraz gwarantuje stabilność pracy w niskich i wysokich temperaturach. Oleje te zostały zaprojektowane tak, aby ich zastosowanie wiązało się z bardzo dobrym rozpraszaniem sadzy i zapobieganiem powstawaniu osadów szlamów oraz prekursorów utlenienia. Oleje te mogą być stosowane także do wszystkich rodzajów silników z zapłonem iskrowym. Doskonała ochrona silnika w wysokich temperaturach oraz zmniejszone zużycie oleju i paliwa są ich kluczową cechą.
Charakteryzowane produkty spełniają również wymagania Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA: E9/E6/E7, co oznacza, że oleje te zachowują stabilną jakość podczas eksploatacji, zapewniając doskonałą czystość tłoka oraz gładzi cylindrycznej. Dodatkowo ich stosowanie gwarantuje zmniejszone zużycie elementów konstrukcyjnych silnika, bardzo dobre rozpraszanie sadzy i stabilne właściwości smarne. Oleje te są zalecane do nowoczesnych silników diesla spełniających normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6, eksploatowanych w bardzo trudnych warunkach, np. przy znacznie wydłużonych okresach między wymianami. Są odpowiednimi olejami dla silników z lub bez filtra cząstek stałych DPF, silników wyposażonych w systemy redukcji katalitycznej EGR oraz dla silników z systemami redukcji emisji spalin SCR.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Stosowanie nowoczesnych olejów silnikowych a ochrona środowiska.pdf

pdf | 338 KB

Pobierz
Stosowanie nowoczesnych olejów silnikowych a ochrona środowiska.jpg

grafika | 116 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.