Czym kierować się, podejmując decyzję o kupnie nowego albo regeneracji starego alternatora? Co brać pod uwagę? Cenę, markę, rodzaj uszkodzenia czy zasadność naprawy?
Poznaj podstawowe zasady diagnostyki oraz regeneracji alternatora
Jak wykonać naprawę, nie zawsze kupując nową, droższą część? Jak pracować z częściami używanymi lub tymi niewiadomego pochodzenia, wiedząc, że nie zawsze osiągnie się przy tym spodziewany efekt naprawy. W sukurs w takich sytuacjach przychodzi HC-CARGO grupy BOSCH, w ofercie której znajdziesz nowe jednostki, jak i niezbędne części do większości generatorów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Oferta ta jest dostępna w Inter Cars e-Catalog oraz we wszystkich stacjonarnych oddziałach Inter Cars.
Diagnostyka układu ładowania
Diagnostyka układu ładowania polega na sprawdzeniu go pod kątem nieprawidłowości zgłoszonych przez użytkownika pojazdu. Technik przyjmujący pojazd powinien dokładnie przekazać mechanikowi jaka wada jest zgłaszana oraz w jakich okolicznościach nieprawidłowość występuje. W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga również zapoznanie się z historią napraw pojazdu.
Co należy zrobić przed przystąpieniem do naprawy?
1. Potwierdzić nieprawidłowość, awarię zgłaszaną przez użytkownika pojazdu.
2. Wykonać kontrolę sprawności akumulatora poprzez dedykowane do tej czynności testery, które sprawdzają źródła zasilania pod obciążeniem. Warto też wykonać pomiar rezystancji wewnętrznej akumulatora, jeśli konstrukcja układu tego wymaga.
3. Sprawdzić instalację elektryczną pod kątem:
- uszkodzenia rdzenia przewodów (brak ciągłości, przerwa) oraz uszkodzenia izolacji,
- skorodowanych, uszkodzonych mechanicznie lub przegrzanych złączy elektrycznych,
- kompletności układu – czy nie nastąpiły zmiany, ingerencje przy ewentualnych wcześniejszych naprawach.
4. Przy użyciu testera należy odczytać błędy zapisane w sterownikach, szczególnie w instalacji elektrycznej silnika. Często spadek napięcia to szereg błędów występujących np. w sterowniku układu kierowniczego.
Diagnostyka alternatora/prądnicy
Do profesjonalnej diagnostyki alternatorów pomocny jest stół probierczy, który warto uzupełnić dedykowanymi przystawkami dostępnymi w ofercie HC-CARGO (np. 211126, 210878). Umożliwiają one sprawdzanie nowoczesnych alternatorów komunikujących się ze sterownikami nadrzędnymi typu: sterownik instalacji elektrycznej BCM czy sterownik silnika ECU (zależnie od konstrukcji). Nowoczesne alternatory wykorzystują komunikację po magistrali LIN2. W takich konstrukcjach regulator napięcia stanowi sterownik podrzędny. Po rozmontowaniu alternatora można sprawdzić jego poszczególne elementy, wykorzystując do tego specjalne testery czy narzędzia pomiarowe. Bardzo pomocnym przyrządem jest diagnoskop oraz oscyloskop.
Naprawa
Przywrócenie sprawności alternatora polega na wymianie lub regeneracji jego elementów składowych. Dobór prawidłowej technologii naprawy jest uzależniony od kilku czynników:
- możliwości technicznych warsztatu,
- wiedzy pracowników,
- dostępności części,
- opłacalności naprawy,
- preferencji Klienta, który np. oczekuje nowej jednostki, a nie regenerowanej czy naprawianej.
Elementy podlegające regeneracji
Elementy składowe alternatora, które zgodnie z technologią naprawy można zregenerować bądź wymienić na nowe:
- wirnik oraz stojan (wymiana lub regeneracja z wykorzystaniem metody przezwojenia; wirnik 138263, stojan 230181),
- zespół prostowniczy (wymiana lub regeneracja przez wymianę uszkodzonych diod prostowniczych (zasadniczych, wzbudzenia)) (230075),
- osłony (z wykorzystaniem metody spawania lub klejenia) (231719, 135442, 335178),
- połączenia śrubowe (wymiana lub regeneracja gwintu przy użyciu wkładki) (200706),
- sprzęgło alternatora OWC, OAD (wymiana całego elementu lub naprawa polegająca na wymianie sprężyn, bieżni oraz łożysk i uszczelnień) (239914).
Schemat budowy alternatora oraz rozrusznika, mat. HC-CARGO
Elementy nie podlegające regeneracji
Elementy składowe alternatora, które zgodnie z technologią NIE podlegają naprawie, a tylko wymianie:
- wkładki pod łożyska i łożyska (wkładka - 135170, łożysko - 140263),Szczotki (BX2042),
- regulator napięcia (139925),
- sztywne koło pasowe (w przypadku wykrycia skrzywienia, bicia promieniowego, bicia osiowego, zużycie bieżni dyskwalifikuje koło pasowe) (135520),
- obudowy wykonane ze stopów aluminium (230009),
- płyty prostownicze (przy uszkodzeniach typu: przerwana, wypalona ścieżka, przegrzany materiał) (233620).
Nie zaleca się spawania obudów wykonanych ze stopów aluminium. Wykorzystując tę metodę wbrew zaleceniom, powstają niepożądane naprężenia, a w konsekwencji pęknięcia.
Jeśli nowy to tylko dobrej jakości
Alternatywą pod względem opłacalności jest oczywiście zakup nowej jednostki. Na rynku dostępne są alternatory tanie, ale produkowane bez żadnych reżimów technologicznych, dlatego należy pamiętać, że pomimo niższej ceny, nie mogą one być realną alternatywą dla dobrze zregenerowanej jednostki na oryginalnych częściach czy nowej, markowej jednostki.
W ofercie HC-CARGO znajdziesz zarówno wysokiej jakości części, jak i całe jednostki produkowane w najwyższych standardach Grupy BOSCH.
Właściwy dobór części kluczem do sukcesu
Kolejnym elementem skutecznej naprawy jest właściwy dobór części zamiennych. Zasady i kryteria tegoż doboru jeszcze do niedawna uchodziły za wiedzę tajemną, dostępną jedynie dla nielicznych. Drukowane katalogi pozwalające bez problemów rozeznać się w tej tematyce należały do rzadkości. Dzisiaj, choć katalog papierowy nadal pozostał, wiedza dostarczana jest przede wszystkim drogą elektroniczną. Specjalny program doboru części umieszczony na stronie www.hc-cargo.pl umożliwia rozebrać dowolny rozrusznik lub alternator na najmniejsze elementy składowe. Dzięki takim narzędziom coraz więcej mechaników próbuje swoich sił w prostych naprawach elektromechanicznych.
Trzeba pamiętać też, że „Prądu nie da się oszukać” co w praktyce oznacza, iż stosowanie najtańszych na rynku części (i całych zespołów), masowo importowanych z Dalekiego Wschodu, bez żadnej kontroli jakościowej, może być przyczyną kolejnych uszkodzeń, a przede wszystkim – unieruchomienia pojazdu. Nie ma sensu ryzykowanie awarii całego podzespołu, a nawet pojazdu dla kilkunastu złotych pozornych oszczędności na częściach niewiadomego pochodzenia.
Oferta HC-CARGO
Firma została założona w 1963 roku w Danii. Po 40 latach rozwoju stała się światowym liderem dostaw części do regeneracji i naprawy alternatorów oraz rozruszników. W 2008 roku HC- CARGO, z uwagi na pozycję na rynku i know-how, stał się marką Grupy Bosch. W swojej ofercie posiada alternatory i rozruszniki oraz części do nich, części do układu klimatyzacji, sterowanie silnikiem, wycieraczki, oświetlenie i akcesoria. Więcej informacji na stronie www.hc-cargo.pl.