Firma FERODO w 1922 r. stała się pierwszym dostawcą okładzin ciernych na pierwszy montaż (OE) do samochodów produkowanych seryjnie, w 1956 r. wynalazła klocek do hamulców tarczowych, zaś w 2021 roku przedstawiła kolejną innowację: klocki hamulcowe w technologii Fuse+, pierwsze klocki, które wypełniają lukę między skutecznością hamowania i najwyższym komfortem. Klocek o niskiej zawartości stali (low steel) czy NAO? Już nie trzeba wybierać, najnowsze klocki hamulcowe Ferodo oferują to, co najlepsze z obu światów.
Zaprojektowane w Centrum Technicznym FERODO Chapel-en-les-Frith w Wielkiej Brytanii i wyprodukowane zgodnie ze standardami OE w fabrykach FERODO w Europie, klocki hamulcowe w technologii Fuse+ są wykonane z nowego, zaawansowanego technologicznie materiału ciernego, którego opracowanie zajęło trzy lata. Łączy on w sobie wysoką skuteczność hamowania materiałów o niskiej zawartości stali i wysoki komfort organicznych materiałów NAO. Mieszanka cierna tych klocków hamulcowych zawiera kombinację ponad 20 precyzyjnie dobranych komponentów, co zapewnia niezrównaną skuteczność hamowania bez tradycyjnych wad takich jak hałas, skróconą żywotnością klocka i tarczy czy nadmiernemu pyleniu. Dodatkową zaletą klocków w technologii Fuse+ jest wyjątkowa technologia FERODO Eco Friction o zerowej zawartości miedzi, która dodatkowo zmniejsza pylenie i emisję zanieczyszczeń o 60%.
Zgodność z jakością OE
Klocki w technologii Fuse+ to kolejny punkt w 125-letniej historii przełomowych innowacji marki FERODO, która kontynuuje tradycję wprowadzania technologii OE na rynek części zamiennych. Inżynierowie FERODO kontynuują badania nad nowymi formułami materiałów, projektami klocków i innymi innowacjami, aby sprostać pojawiającym się potrzebom światowych producentów samochodów i profesjonalistów warsztatowych.
Wypełnianie luk w technologii klocków hamulcowych obejmuje również wykorzystanie unikalnej wiedzy, protokołów testowych i procesów produkcyjnych do produkcji klocków hamulcowych jakości OE oraz o doskonałej wydajności na rynku części zamiennych. Tenneco (spółka macierzysta FERODO) jest od 100 lat wiodącym dostawcą oryginalnego wyposażenia (OE) i nieustannie opracowuje innowacyjne produkty, sprawdzające się w różnych warunkach jazdy, niezależnie od wieku pojazdu. Dla konsumentów oznacza to dodatkową pewność, że ich pojazdy będą hamować bezpiecznie, niezawodnie i cicho. Dla mechaników to oszczędność czasu oraz mniej niezadowolonych klientów narzekających na skuteczność hamowania, hałas, wyczucie pedału i/lub pylenie.
Rosnąca oferta
Klocki hamulcowe FERODO w technologii Fuse+ obejmują już 56 referencji do 47,8 mln pojazdów. Każdy klocek hamulcowy jest dostarczany w komplecie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami do szybkiego i łatwego montażu. Jeśli nie są jeszcze dostępne dla Twojego samochodu, nie martw się – oferta klocków hamulcowych FERODO Fuse+ będzie stale rosnąć, aby sprostać wymaganiom rynku.
Chroń „system”
Klocki hamulcowe to jedna z najczęściej wymienianych części w samochodzie. Jednak wydajność klocków hamulcowych zależy od wielu innych precyzyjnie zaprojektowanych komponentów. Na przykład nowoczesny układ hamulcowy obejmuje klocki, tarcze, pompę hamulcową, przewody hamulcowe, płyn, zaciski i tłoczki, moduł sterujący układu przeciwblokującego (ABS), czujniki prędkości kół i wiele innych. Wiele z tych komponentów zostało zaprojektowanych tak, aby doskonale ze sobą współpracowały, gdy są instalowane razem.
Aby uzyskać najlepszą wydajność, klocki hamulcowe FERODO (w tym nowe klocki w technologii Fuse+) powinny być montowane wraz z tarczami hamulcowymi FERODO. Tarcze innej firmy mogą cechować się znacznie niższą jakością metalurgii i obróbką, co może negatywnie wpływać na rozpraszanie ciepła, trwałość klocka i tarczy, wyczucie pedału, hałas podczas pracy i bezpieczeństwo.
Inną wadą tarcz innych firm mogą być zbyt szerokie kanały wentylacyjne, wynikające z chęci stosowania przez producentów cieńszych i tańszych tarcz. Niestety, tarcze te mogą nie chłodzić tak wydajnie jak tarcze FERODO, co potencjalnie może prowadzić do utraty skuteczności hamowania w miarę wzrostu temperatury i przyspieszonego zużycia klocków. W ekstremalnych sytuacjach przegrzanie może nawet spowodować awarię innych elementów koła, a w najgorszym przypadku zapalenie się koła lub awarię układu hamulcowego.