Silne zużycie, uszkodzenie, a nawet zatarcie silnika – z takimi awariami musimy się liczyć, jeśli zbyt rzadko będziemy wymieniać olej oraz zapomnimy o regularnym sprawdzaniu jego poziomu. Koszty nawet częstszych przeglądów olejowych są zdecydowanie niższe niż wydatki, które mogą zostać wygenerowane przez zaniedbanie.
Zaledwie 41% właścicieli samochodów w Polsce sprawdza poziom oleju silnikowego raz w miesiącu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Castrol. Oznacza to, że więcej niż połowa polskich kierowców zbyt rzadko monitoruje ten aspekt, narażając się na większe zużycie paliwa i zwiększoną emisję dwutlenku węgla, a także skrócenie okresu eksploatacji silnika.
- Olej silnikowy należy wymieniać częściej niż zaleca producent, zarówno w starszych, jak i nowoczesnych modelach samochodów, trzeba regularnie sprawdzać jego poziom i uzupełniać w zależności od potrzeb. Wpływa na to jakość paliwa, ekstremalne temperatury czy sposób, w jaki użytkujemy pojazd. Zbyt niski poziom oleju w silniku może skutkować uszkodzeniem jego poszczególnych elementów, a w skrajnych przypadkach jego przegrzaniem i zatarciem – zwraca uwagę Tarek Hamed, Marketing Manager Castrol na Europę Środkową i Wschodnią.
Wielu właścicieli samochodów błędnie uważa, że silniki w nowych autach nie potrzebują uzupełniania oleju między zaplanowanymi wymianami. Oczywiście w większości nowych pojazdów nie powinien występować ten problem, jednak takie czynniki jak częsta jazda w ruchu miejskim, czy regularne pokonywanie krótkich tras, sprzyjają zmniejszeniu jego poziomu.
Jak dobrać właściwy olej?
Wysoka jakość, ochrona silnika i rekomendacja producenta, to trzy najczęściej wskazywane przez właścicieli samochodów kryteria, którymi kierują się dobierając odpowiedni olej silnikowy
- Olej powinien być wymieniany przynajmniej tak często, jak jest to wskazane w instrukcji użytkowania samochodu. Warto jednak zaufać swojemu mechanikowi. Czasem ze względu na specyficzny styl użytkowania pojazdu lub czynniki zewnętrzne, wymiana wskazana jest częściej. Nie musimy wybierać marki sugerowanej przez producenta naszego auta, ale ważne jest, aby zdecydować się na produkt zgodny z zawartymi w instrukcji parametrami jakościowymi – mówi Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych, odpowiedzialna za projekt Q Service Castrol.
Obecnie, częściej używa się nowoczesnych olejów syntetycznych niż produktów mineralnych. Profesjonalne warsztaty samochodowe kierują się rekomendacją producenta, ale także opinią kierowców – jest to trzecie najważniejsze kryterium w wyborze oleju, wskazywane przez warsztaty w badaniu GIPA.
Dlaczego samodzielna wymiana oleju jest ryzykowna?
27% klientów warsztatów samochodowych wskazuje wymianę oleju jako główny powód wizyty w serwisie. Średni koszt takiej usługi wynosi ok 350 zł.
Z badania przeprowadzonego przez GIPA wynika, że w 2020 roku 14% kierowców zdecydowało się na samodzielną wymianę oleju. Zdecydowana większość, bo aż 75% badanych, postanowiła zaufać w tym zakresie profesjonalnym placówkom. Odwrotną tendencję można zauważyć w przypadku uzupełniania oleju – w 2020 roku aż 78% badanych przyznało, że zdecydowało się na dolewkę we własnym zakresie.
Ze statystyk wynika, że im starsze auto tym częściej decydujemy się na samodzielną wymianę oleju. Oczywistym powodem jest fakt, że w bardziej nowoczesnych samochodach dużo trudniej samemu wykonać tę czynność.
Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę rozważając to rozwiązanie jest problem z utylizacją zużytego oleju. Dużym ryzykiem obarczone jest także korzystanie znad wymiar korzystnych ofert na popularnych aukcjach internetowych - olej silnikowy należy do jednych z najczęściej podrabianych produktów tego typu.
Q Service Castrol to sieć niezależnych warsztatów samochodowych. Marka powstała z połączenia wiedzy i doświadczenia partnerów zajmujących szczególne miejsce w branży motoryzacyjnej: Inter Cars i Castrol. W całej Polsce zlokalizowanych jest już ponad 450 serwisów sieci i wciąż dołączają kolejne.